Wielkie zdziwienie wywołała informacja o zakupie dla polskiej armii dronów bojowych w Turcji, zamiast – jak zapisano w umowie z 2017 r. w Bydgoszczy, gdzie Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce i Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy podjęły ustalenia o produkcji 1000 dronów DeagonFly, a bomby do nich powstawać miały w bydgoskiej Belmie. Poseł J. Szopiński pyta w interpelacji, dlaczego zakupu dokonano w Turcji i czy pomyślano chociaż o ich serwisowaniu w Bydgoszczy? J. Szopiński obnaża konfabulacje ministrów MON – Antoniego Macierewicza, Bartosza Kownackiego, Mariusza Błaszczaka…
Poseł J. Szopiński pisze w swojej interpelacji do ministra MON Mariusza Błaszczaka: - Niestety, na dziś są wątpliwości, czy jakieś polskie drony weszły na uzbrojenie polskiej armii i czy publiczne informacje o tym, że „…inne kraje będą doceniały produkt i będą zainteresowane" nie okazały się konfabulacją rządowych urzędników odpowiedzialnych za obronę i bezpieczeństwo Polski.
.
O swoich wątpliwościach J. Szopiński poinformował na konferencji prasowej regionalnych mediów.
Zgodnie z regulaminem Sejmu, odpowiedź na zapytania posła w interpelacji powinna nadejść jeszcze w czerwcu br.
Czytaj więcej: bydgoszcz.wyborcza.pl
Posłuchaj nagrania z konferencji prasowej w relacji Roberta Erdmanna w Polskim Radiu PiK
A oto odpowiedż wiceministra MON Wojciecha Skurkiewicza na interpelacje posła J. Szopinskiego z 16 lipca 2021 r.:
"Z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, na interpelację Pana Posła Jana Szopińskiego w sprawie produkcji i serwisowania dronów wojskowych w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy (nr 24326), uprzejmie przedstawiam poniższe informacje.
Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. realizują umowę z dnia 30.11.2018 r., zawartą pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. oraz PIT-RADWAR S.A., na dostawę Bezzałogowych Systemów Powietrznych (BSP) klasy taktycznej krótkiego zasięgu kr. ORLIK.
Pozyskanie BSP-U TB2 jest realizowane w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, której uzasadnienie jest informacją niejawną.
Zasadniczym przeznaczeniem BSP-U TB2 jest pozyskiwanie danych z rozpoznania na potrzeby rażenia oraz rażenie wybranych celów naziemnych.
Obsługi techniczne i naprawy (poziomów Operational oraz Depot) zestawów Bayraktar TB2 będą realizowane przez jednostki wojskowe użytkownika oraz wyznaczone warsztaty techniczne Regionalnych Baz Logistycznych.
Zgodnie z ww. umową na dostawę BSP klasy taktycznej krótkiego zasięgu kr. ORLIK, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A., wspólnie z PIT-RADWAR S.A., utworzą i utrzymają potencjał przemysłowy, zapewniający wznowienie produkcji, dostaw, serwisowania, modernizacji oraz napraw pozyskiwanych w ramach tej umowy systemów, w czasie kryzysu, konfliktu i wojny.".
Poseł Jan Szopiński uznał, iż odpowiedż nie jest satysfakcjonująca i zapowiedział skierować do MON kolejną interpelację.
Czytaj więcej w artykule "Gazety Wyborczej" z 4 sierpnia 2021 r. pt. Polskie drony dla wojska: "Czy MON pozoruje działania i chce je po cichu sprowadzić spoza POlski?" Wojciecha Borakiewicza. TUTAJ
Opr. nim, 9 czerwca 2021 r., aktualizacja 4 sierpnia 2021 r.