fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Region. Poseł Krzysztof Gawkowski – dzień w okręgu wyborczym

Jakże inaczej wyglądają obecnie poselskie wizyty Krzysztofa Gawkowskiego w okręgu wyborczym nr 4. Kujawsko-pomorski poseł Lewicy jest dziś także wicepremierem i ministrem cyfryzacji. Czas polski jest wyznaczany wydarzeniami, których nie planowano – południe kraju walczy ze skutkami powodzi, a cały niemalże z atakami cybernetycznymi. Lewica pracuje nad reformą finansowania samorządów. Zagadnienia te wyznaczyły tematykę spotkań w Bydgoszczy i Nakle nad Notecią.

Premier rozpoczął dzień już o godzinie 9, gdzie w studiu TVP Bydgoszcz nagrał wypowiedź do programu „Rozmowa dnia” z red. Katarzyną Urbanowską, który wyemitowany zostanie o godz. 19. Wśród tematów – wnioski z niedostatków zarządzania kryzysowego w czasie powodzi, budowanie zaufania do nowych technologii informacyjnych i walka z dezinformacją (komunikaty służb ratowniczych) oraz pieniądze z Unii Europejskiej na odbudowę zalanych miejscowości i pomoc bezzwrotna od państwa.

K. Gawkowski przyjechał głównie konsultować projekt reformy finansów samorządowych i oczekuje wniosków po rozmowach w Nakle i Bydgoszczy. Na razie skierował przez telewizję ogromne podziękowania do społeczeństwa regionu za spontanicznie organizowaną pomoc dla powodzian. (Zobacz: https://bydgoszcz.tvp.pl/1868565/rozmowa-dnia )

WIZYTA W WOJSKOWYCH ZAKŁADACH LOTNICZYCH NR 2

Potem wizyta w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2, które borykają się z wieloma problemami po czasach niszczących rządów PiS, a powinny nadal być perłą w koronie polskich firm, jak powiedział K. Gawkowski.

wzl2d   wzl2 a

Obok Nitro-Chemu, to ważna bydgoska firma o znaczeniu strategicznym dla obronności Polski. Obecnie po restrukturyzacji w 2020 r. w połączeniu z zakładami warszawskimi oraz w ramach koncernu Polskiej Grupy Zbrojeniowej posiada szeroką ofertę dla przemysłu zbrojeniowego, dla klientów cywilnych i wojskowych w zakresie obsługi silników samolotowych i bezzałogowców. To największe zakłady lotnicze w Polsce, zatrudniające ponad 1400 osób.

Są w grupie szczególnego nadzoru w kwestii cyberbezpieczeństwa. K. Gawkowski interesował się sytuacją firmy już dawniej, pisał na ten temat interpelacje poselskie. Od kwietnia br. jest ponownie prezesem WZL2 Dariusz Sokólski, który był odwołany w 2014 r.

Krzysztofowi Gawkowskiemu towarzyszyli wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel, wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz oraz członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA Piotr Zawieja i b. eurodeputowany z Bydgoszczy Janusz Zemke, doradca prezesa PGZ.
Goście, wraz z przedstawicielami kierownictwa WZL nr 2 zwiedzili hangary, gdzie serwisowane są samoloty C-130 i F-16 oraz malarnię. Na zakończenie wizyty K. Gawkowski dokonał wpisu w księdze pamiątkowej zakładów. Gospodarze spotkania liczą na wsparcie wicepremiera w usuwaniu przeszkód do rozwoju i poprawy kondycji firmy z tak dużym potencjałem na rynku obronności.

wzl2f   wzl2e

ROZMOWA O IV KRĘGU OPERY NOVA

Kolejną godzinę pobytu wicepremiera w Bydgoszczy wypełniło spotkanie z dyrektorem Opery Nowa Maciejem Figasem. Ten największy w regionie teatr muzyczny jest współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie realizowane jest tam duże przedsięwzięcie inwestycyjne polegające na dobudowaniu IV kręgu gmachu opery i podziemnych parkingów. W kwietniu 2024 r. wmurowano akt erekcyjny pod tę inwestycję, która ma być ukończona za 2 lata. Częściowo finansuje ją samorząd wojewódzki, Rada Miasta Bydgoszczy oraz program europejski FenIKS. Decyzję o udziale tego ostatniego w inwestycji bydgoskiej (ponad 24 miliony zł) przekazała jeszcze w marcu br. sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Torunia Joanna Scheuring-Wielgus (obecnie eurodeputowana z Nowej Lewicy). W rozmowie wziął udział wicewojewoda Piotr Hemmerling.

gawkowski opera figas   opera nova4krag

SPOTKANIE Z SAMORZĄDOWCAMI NAKŁA NAD NOTECIĄ

Na godz. 13 zaplanowano spotkanie wicepremiera Gawkowskiego z burmistrzem w Urzędzie Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią. Posłowi towarzyszył Piotr Hemmerling – lider kujawsko-pomorskiej Nowej Lewicy i I wicewojewoda.

naklo grupa zph   naklo dwie

Premier rozmawiał w ratuszu z burmistrzem Sławomirem Napierałą  i przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Wiśniewskim. Wizyta dotyczyła zakresu inwestycji prowadzonych w gminie oraz kolejnych planów w tym zakresie, a także poziomu cyfryzacji i wdrażania nowych technologii. Premier konsultował także nowe zasady finansowania samorządów od nowego roku. W budżecie przewidziano dodatkowo 25 mld do rozdysponowania dla nich w ramach reformy.

– Cieszy najbardziej wzrost dochodów. Dochodów, które są niezbędne, ponieważ samorządy są w bardzo trudnej sytuacji finansowej i drugi element, bardzo istotny, to jest tzw. kroplówka, którą pan minister finansów Domański obiecał przekazać samorządom jeszcze w tym roku – mówił S. Napierała.

naklo pomoc2   naklo pomoc

W dalszej części wizyty odwiedzono Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego. Premier K. Gawkowski był wyraźnie zaskoczony wysokim poziomem technicznym monitoringu miejskiego, co podkreślał w swoich wypowiedziach, a co zauważono na łamach www.naklo.pl. Docenił również zaangażowanie mieszkańców i służb w akcję pomocy powodzianom.

Następnie K. Gawkowski gościł w redakcji Radia Nakło.

KONSULTACJE USTAWY O FINANSOWANIU JST W BYDGOSKIM RATUSZU

O 16,30 premier z osobami towarzyszącymi powrócił do Bydgoszczy, gdzie udał się na spotkanie do miejskiego ratusza. W spotkaniu z K. Gawkowskim uczestniczyli radni Lewicy – Zdzisław Tylicki (wiceprzewodniczący Rady Miasta), Marek Jeleniewski, Izabela Nowicka, Kazimierz Drozd, Jan Szopiński, dwoje zastępców prezydenta miasta – Anna Mackiewicz (wiceprzewodnicząca RK Nowej Lewicy) i Mirosław Kozłowicz (współprzewodniczący RM Nowej Lewicy) oraz prowadząca spotkanie – przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy z PO Monika Matowska. W spotkaniu wzięli udział wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel (PO) oraz I wicewojewoda Piotr Hemmerling (Nowa Lewica). Zobacz więcej: https://bydgoszcz.tvp.pl/82419931/spotkanie-samorzadowcy-plany .

Wśród tematów – konsultowana w Sejmie ustawa o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego. Bydgoszcz jest wśród tych miast, które odnotowały wielkie straty w budżecie (436 mln zł) w wyniku Polskiego Ładu i zmian podatkowych wprowadzonych przez rząd PiS w latach 20189–2023. Uniemożliwiło to realizację wielu znaczących dla miasta inwestycji. Radni opowiedzieli się za wprowadzeniem projektu ustawy, która miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. z jego główną cechą – transparentnością podziału środków dla samorządów, tworzeniem dochodów na podstawie podatków zebranych przez mieszkańców gminy, miasta, województwa. Niezbędne jest także wypłacenie subwencji wyrównawczych za czas do końca bieżącego roku, na pokrycie deficytów samorządów.

spotkanie w bydgoszczy22   ratusz bydgoszcz radni

W ciągu 10 lat do samorządów trafi 340 mld zł. Rząd gwarantuje wzrost dochodów samorządów od 4 do 10 proc. W związku z tym zmienią się także zasady dotyczące subwencji. Zamiast części subwencji ogólnej, projekt zakłada naliczanie potrzeb finansowych samorządów.

I tu pojawiają się obawy samorządowców, m.in. o finansowanie oświaty. – Staramy się, aby przy kolejnych zmianach brać jednak inne wskaźniki do przeliczenia tak, żeby np. Bydgoszcz, np. Częstochowa była jednak troszeczkę wyżej w hierarchii – podkreśliła Anna Mackiewicz.

ratusz bydgoszcz radniplus

K. Gawkowski po konsultacjach w Nakle i Bydgoszczy zapewnił, że współczynniki rozdziału przewidziane w projekcie ustawy będą modyfikowane. Będziemy sprawdzali jaki to ma wpływ na lokalne budżety. Chcemy, żeby samorządy terytorialne przede wszystkim w gminach i powiatach miały pieniądze na wydatki bieżące. Żeby miały na wkłady własne, na inwestycje, bo tego brakuje. Samorządy muszą wiedzieć, że państwo je wspiera, kiedy idą duże pieniądze z Unii Europejskiej.

CZY BYDGOSZCZ BĘDZIE METROPOLIĄ?

Innym zagadnieniem w dyskusji był rządowy projekt Koncepcji Rozwoju Kraju do 2050 r., omawiany na ostatniej sesji Rady Miasta, gdzie radni opowiedzieli się za utworzeniem w województwie jednej metropolii na bazie miasta Bydgoszczy, bez dwubiegunowego łączenia z Toruniem.

Bydgoszcz to dumne miasto, które wraz z innymi miastami partnerskimi pracuje od wielu lat nad różnymi koncepcjami metropolii. One się zmieniały i rozwijały. Bydgoszcz stać na to, żeby wspólnie z miastami, które są jej najbliżej stworzyć tę metropolię. Żadnej drogi się nie zamyka, ale na tę chwilę rozmowy o metropolii są inicjowane przede wszystkim przez Bydgoszcz – stwierdził wicepremier.

 gawkowski poza2   bydgoszcz spotkanie1

SPOTKANIE Z DZIAŁACZAMI NOWEJ LEWICY W BYDGOSZCZY

O godz. 18,00 rozpoczęło się spotkanie wicepremiera w siedzibie jego biura poselskiego w Bydgoszczy przy ul. Paderewskiego 28. Przybyli na nie członkowie i działacze Nowej Lewicy z Rady Miejskiej i kół Bydgoszczy.

Wśród obecnych Zbigniew Welenc – sekretarz Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy,, Mirosław Kozłowicz – współprzewodniczący RM, Grzegorz Głowacki – sekretarz miejski, radni lewicy, działacze FMS z Julianem Brzuską, przewodniczący kół Nowej Lewicy.

Krzysztof Gawkowski mówił zebranym o działaniach rządu w warunkach walki z powodzią, w tym o przedsięwzięciach swojego resortu. Od początku powodzi Ministerstwo Cyfryzacji koordynuje współpracę z telekomami i podjęło nowatorską inicjatywę przekazywania na zalane tereny zakupionych terminali Starlink dla zagwarantowania łączności między samorządami i dla potrzeb służb ratowniczych. Ostatnio uruchomione zostały na prośby samorządów z Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego.

bydgoszcz spotkanie4   bydgoszczspotkanie3

MC monitoruje podmioty infrastruktury krytycznej pod względem bezpieczeństwa. Uruchomiono specjalną rządowa stronę internetową o powodzi, na której zamieszczane będą informacje o bieżącej sytuacji, formach pomocy dla obywateli i przedsiębiorstw oraz komunikaty służb. Adres strony: https://www.gov.pl/web/powodz2024  Od wczoraj, 19 września działa nowa funkcja w aplikacji mObywatel, dotycząca sytuacji powodziowej - "Alert Powodziowy".

Premier Gawkowski mówił także o bezpieczeństwie i atakach cybernetycznych, których liczba sukcesywnie rośnie. Zapowiedział projekt ustawy o komunikacji elektronicznej.

Z raportu pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa za rok 2023 (to pierwszy raport, który został opublikowany na stronie ministerstwa) wynika, że w 2023 r. zareagowano na ponad 80 tys. incydentów cyberbezpieczeństwa. Oznacza to wzrost o ponad 100 proc. w porównaniu do roku 2022. Mamy do czynienia z działaniami, których nie nazwałbym wojennymi, ale zimnowojennymi na pewno. Ataki kierowane są nie tylko z Rosji i Białorusi, ale również państw przyjaznych Moskwie. Polska odbiera największą część ataków rosyjskich ze wszystkich państw sojuszniczych Ukrainy – podkreślił. Zdaniem wicepremiera w związku ze wzrostem poziomu cyberzagrożeń, w Polsce powinna powstać Agencja Bezpieczeństwa Cybernetycznego. Cyberbezpieczeństwo należy budować krok po kroku. Uważam, że trzeba zacząć od centrum, które będzie koordynowało wszystkie sprawy związane z cyberbezpieczeństwem.

 spotkanie bydgoszcz9   gawkowski poza8   spotkanie bydgoszcz6

ROZMOWY O ROZBUDOWIE FILHARMONII POMORSKIEJ

Ostatnim punktem programu pobytu wicepremiera w okręgu wyborczym w Bydgoszczy było spotkanie z Maciejem Puto dyrektorem Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego oraz pełnomocniczką dyrektora ds. inwestycji Elżbietą KJrzyżanowską. W rozmowach uczestniczył Piotr Hemmerling.

Filharmonia bydgoska jest renomowaną placówką kultury, znaną w kraju i całej Europie, tymczasem szokującą całe środowisko kultury była decyzja ministra kultury Piotra Glińskiego (z rządu PiS) o nieprzyznaniu środków na jej rozbudowę w perspektywie finansowej 2021–2027. Rozbudowa ta ma kosztować 350 mln zł, przy czym 25 proc. pochodzić będzie z budżetu samorządu województwa. Oczekiwanie na wsparcie...

filharmonia bydgoszcz   filharmonia w rozbudowie

Na wizycie w Filharmonii Pomorskiej zakończył się pracowity dzień bydgoskiego posła lewicy, ministra cyfryzacji i wicepremiera w rządzie koalicji 15 października.

Było co przekazywać w terenie o tym, czym zajmuje się rząd i Nowa Lewica na szczeblu centralnym, ale też sporo problemów z Kujawsko-Pomorskiego poseł zabierze ze sobą do Warszawy. Są sprawy w Bydgoszczy, które wymagają wsparcia, promowania i reprezentowania punktu widzenia bydgoszczan.

Fot. wzl2.pl, kurier-nakielski.pl, tvp3 bydgoszcz, Julian Brzuska, Wikipedia

Opr. nim, 20 września 2024 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem